Track athletes win at Mid State Conference
The Staples Motley track and field teams had four conference champions at the Mid State meet held May 17 at Park Rapids
On the girls team, Millie Klefsaas won the 100 hurdles and pole vault, while Kira Sweeney won the 3,200.
For the boys, Max Giza won the pole vault and Isaiah Ross-Bahn won the 800 meters.
Team results
Girls results
Detroit Lakes 163, Pequot Lakes 86, Park Rapids 77, Staples Motley 33, Crosby-Ironton 15
100 - 8. Addison Hirschey 14.91, 9. Kassidy White 15.86
200 - 11. Jenna Dvorak 31.51, 12. White 34.88
400 - 6. Alex Davis 1:10, 13. White 1:23
800 - 5. Megan Dumpprope 2:40, 11. Krystal Yoder 2:59
1,600 - 4. Sweeney 5:49, 6. Kiera Dumpprope 5:59
3,200 - 1. Sweeney 12:22, 7. Yoder 16:58
100 hurdles - 1. Millie Klefsaas 15.52
300 hurdles - 9. Larken Hirschey 58.89, 11. A. Hirschey 1:02
4x100 4. (Davis, Brooke Ferdon, Dvorak, A. Hirschey) 58.25
4x200 - 5. (Amber Robben, L. Hirschey, Kelsie Weite, Ferdon) 2:01
4x400 - 4. (Davis, L. Hirschey, Weite, Ferdon) 4:44
4x800 - 4. (Chelsea Nanik, M. Dumpprope, Weite, K. Dumpprope) 10:50
High jump - 13. Weite 4’0”, 14. Davis 4’0”, 15. Yoder 4’0”
Pole vault - 1. Klefsaas 11’3”
Triple jump - 11. A. Hirschey 23’3”
Shot put - 9. Toni Brings 22’9”, 11. Hannah Dolezal 21’4”, 12. Chelsea Hofmann 19’9”
Discus - 7. Brings 83’8”, 10. Dolezal 64’5”, 12. Hofmann 57’2”
Boys results
Detroit Lakes 169, Pequot Lakes 91, Staples Motley 50, Park Rapids 38, Crosby-Ironton 26
100 - 6. Jake Miller 12.49, 7. Zac Carlson 12.63
200 - 6. Tyler Johnson 24.35, 8. Matthew Fisher 25.37, 14. Scout Strickland 27.47
400 - 7. Frank Karbowiak 57.37, 8. Mason Rychner 58.11
800 - 1. Isaiah Ross-Bahn 2:02, 11. Ben Bartczak 2:22, 14. Bentley Christensen 2:39
1,600 - 10. Emmet Anderson 5:10, 12. Christensen 5:27, 13. Kalin O’Dell 6:22
3,200 - 5. Ryan Trout 10:52, 8. Anderson 10:59, 9. Bartczak 11:16
110 hurdles - 4. Max Giza 16.49
300 hurdles - 2. Giza 43.07, 8. Fisher 46.72, 11. Noah Han 52.15
4x100 - 3. (Rychner, Miller, Hunter Berggren, Carlson) 48.30
4x400 - 2. (Ross-Bahn, Karbowiak, Johnson, Giza) 3:35
4x800 - 3. (Karbowiak, Johnson, Trout, Ross-Bahn) 9:11
High jump - 2. Ross-Bahn 5’6”, 8. Johnson 5’0”
Pole vault - 1. Giza 11’6”, 5. Trout 10’6”, 12. S. Strickland 7’0”
Long jump - 4. Rychner 18’0”, 6. Miller 17’11”, 7. Berggren 17’7”
Triple jump - 4. Han 37’4”, 6. Berggren 36’0”, 13. Fisher 31’0”
Shot put - 6. Berggren 36’0”, 9. Zach Strickland 33’0”, 11. S. Strickland 27’4”
Discus - 8. S. Strickland 92’9”, 9. Z. Strickland 91’10”, 12. Bartczak 77’4”